« Svibanj 2024 »

Zamisao o znanstveno-obrazovnom programu GLOBE (Globalno učenje i opažanje za dobrobit okoliša) obznanio je na Dan planeta Zemlje 1994. godine tadašnji američki potpredsjednik Al Gore. Na isti je dan (22. travnja) 1995. godine program pokrenut u SAD, a vlade mnogih zemalja diljem svijeta tih su dana s američkim predstavnicima potpisale sporazume o provođenju programa GLOBE. Hrvatska je bila među prvim zemljama koje su pristupile ostvarivanju tog svjetskog programa (sporazum je potpisan 13. travnja 1995.). Supotpisnici Sporazuma o implementaciji programa GLOBE u Hrvatskoj su Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa i Ministarstvo zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva, a neposredna provedba povjerena je Zavodu za školstvo Republike Hrvatske (današnjoj Agenciji za odgoj i obrazovanje).

U Republici Hrvatskoj trenutno je upisano 146 osnovnih i srednjih škola. Naša škola je jedna od njih.

Mi smo opažali/mjerili slijedeće pojave i procese: pupanje drveća, rast listova, promjenu boje listova u jesen, biljni pokrov i naoblaku.

Početkom 2014. izašli smo iz ovoga programa.

GLOBE
GLOBE u Hrvatskoj

GLOBE BLOG

GLOBE-ov blog: naš prvi posao - određivanje piksela u šumi

Kako smo se početkom studenoga uključili u GLOBE, obavili smo prva mjerenja. Ovdje su naši izvještaji i dojmovi o tome.

Predavanje nam vodi profesor Marijan Biruš, profesor geografije, koji objašnjava što ćemo točno raditi. Govori nam kako ćemo i pomoću čega
izmjeriti pokrivenost neba i tla, objašnjava što je to piksel, te kako ćemo izračunati visinu stabla i njegov opseg. Nakon što smo shvatili i naučili što trebamo napraviti, uputili smo se u šumu.

Dana 7. 12. 2011. godine, profesor Marijan Biruš, profesorica Marija Jelić i profesorica Marina Petrin - Horvatić te članovi eko-grupe naše škole (učenici petih i sedmih razreda) dogovaraju se za odlazak u šumu.

Bilo nam je zabavno i zanimljivo.

Ne bismo ništa promijenile.

Profesor nam je pokazao kako odrediti glavne strane svijeta bez kompasa.

Pomoću Sunca smo odredili sporedne strane svijeta, pa onda glavne.

Pomoću glavnih strana svijeta napravili smo svoj  pixsel.

Napravili smo piksel 15x15m.

Obilježili smo 5 „glavnih“ stabala.

Kada smo mjerili visinu stabla nekom napravom, trebali smo se udaljit jedno 54 koraka od njega.

Obilježavali smo stabla brojevima.

Mjerili smo njihov opseg u visini 125 cm.

Nakon toga smo otišli na odmor u školu.

Nakon dvadeset minuta otišli smo ponovo u šumu samo na drugi kraj.

Tamo smo odredili pet stabala za proučavanje.

Na  tih pet stabala proučavat ćemo u proljeće svaki dan kako će im listovi izrasti i pupati.

Jedva čekamo drugo polugodište, zato što ćemo svaku drugu srijedu ići u šumu, a svaki drugim petkom razgovarat o tome što smo vidjeli i proučavali.

Magdalena Milić i Marija Radoš, 5.a

Učenici 5. a razreda

Priloženi dokumenti:
Ukljucenje_u_program_GLOBE.doc (2.13 MB)

objavio: Administrator   datum: 21. 12. 2011.