Posjet Hrvatskom saboru

Učenici naše škole, u pratnji učiteljica, i u okviru dodatne nastave povijesti, 30. siječnja 2024., posjetili su Hrvatski sabor.

Po dolasku u zgradu Sabora, učenike je dočekao djelatnik Službe za građane koji im je predstavio Hrvatski sabor, njegovu ulogu i važnost u Republici Hrvatskoj. U obilasku zgrade Sabora ukratko je prikazana povijest izgradnje i renovacije zgrade Sabora, predstavljene biste i istaknute zanimljivosti o životu i djelu pojedinih velikana Sabora, poput Frane Supila, Eugena Kvaternika, Ante Starčevića, biskupa Josipa Jurja Strossmayera, bana Ivana Mažuranića, bana Josipa Jelačića, grofa Janka Draškovića i mnogih drugih čiji je doprinos u povijesti Hrvatske neprocjenjiv. „Mi živimo njihove snove o Hrvatskoj.“, rekao nam je domaćin obilaska. Složili smo se da su mnogi od njih sanjali o slobodnoj Hrvatskoj. Učenici su dodali da još trebamo poraditi na gospodarskom napretku o kojem je pisao  grof. Drašković.

Učenici su imali priliku obići dvorane u kojima se odvijaju sjednice, sabornicu iz lože za građane, prostorije u kojima su izloženi portreti dosadašnjih predsjednika Hrvatskoga sabora te su kratko razgovarali sa zastupnikom talijanske nacionalne manjine, gospodinom Radinom. Zanimljivo je bilo fotografiranje na poznatim stubama gdje se obično fotografira premijer s ministrima.

Učenicima je osobito bilo drago što su imali priliku vidjeti da su dvorane za sastanke imenovane po važnim i znamenitim ženama u hrvatskoj povijesti, a koje smo i mi spominjali u sklopu projekta Žene koje su pomicale granice.

Saborskom zastupniku i Službi za građane zahvaljujemo na izdvojenom vremenu i srdačnom gostoprimstvu. Puno smo toga vidjeli i naučili!

objavio: Marina Renić   datum: 2. 2. 2024.