Svake nas godine Dan kruha i zahvalnosti za plodove zemlje podsjeća na važnost prirode i njezinih darova. No, uz obilje kruha i peciva, jedan se pekarski proizvod uvijek izdvaja svojom jednostavnošću i dubokom simbolikom – bavarski perec.
Perec ima posebno mjesto u njemačkoj pekarskoj tradiciji koja je jedna od najstarijih u Europi. Povijest pereca seže do srednjeg vijeka. Iako njegovo točno podrijetlo nije sasvim jasno, vjeruje se da je perec nastao u samostanima te da su ga izvorno pekli redovnici oblikujući ga kao simbol svoje vjere. Naime, perec ima oblik isprepletenih krakova koji su simbolizirali prste isprepletene tijekom molitve.
Perec se iz Njemačke proširio u druge dijelove Europe te svijeta. Njegova je popularnost osobito narasla u Sjedinjenim Američkim Državama zahvaljujući njemačkim imigrantima.
Bavarski perec tradicionalno se pravi od pšeničnog brašna, kvasca, svinjske masti, vode, soli i šećera. Tijesto se mijesi, ostavlja da se diže, a zatim oblikuje u karakterističan oblik. Nakon kratkog kuhanja u otopini sode bikarbone, pereci se peku u vrućoj pećnici dok ne postanu zlatno smeđi.
Prisutnost pereca u najrazličitijim prigodama, od svakodnevnih obroka do proslava, svjedoči o njegovoj važnosti u prehrani stanovnika njemačkog govornog područja. Upravo zbog toga nije neobično što se perec često koristi i kao znak pažnje ili simbol nagrade.
Tako su i naši učenici 6. razreda Tia Čuljak (6.a), Juraj Gajšak (6.a), Dorotea Marić (6.a), Lea Paradi (6.a) i Marko Rajkovača (6.b), koji su na priredbi povodom Dana kruha izveli recitaciju pjesme „Früchte der Gottesgnade“ („Plodovi Božje milosti“), na kraju dobili upravo jedan takav bavarski perec, kao simbol njihove izvrsne izvedbe. Herzlichen Glückwunsch! Ihr habt das wirklich wunderbar gemacht!
prof. Željka Šprljan Piskač