Od čarobnjakovog učenika do stručnjaka: Oblikovna i usmjeravajuća snaga učitelja

Datum objave: 4. listopada 2024.
Objavio/la: Željka Šprljan Piskač

Povodom Svjetskog dana učitelja, 5. listopada, osvrnimo se na jednu od najpoznatijih pjesama slavnog njemačkog pjesnika Johanna Wolfganga von Goethea pod nazivom „Der Zauberlehrling“ („Čarobnjakov učenik“), napisanu 1797. godine.

Ova pjesma govori o mladom učeniku čarobnjaka koji, u želji da koristi znanje koje nije u potpunosti savladao, izaziva kaos. Učenik koristi čaroliju kako bi natjerao metlu da obavi zadatak nošenja vode, ali kada shvati da ne zna kako zaustaviti metlu, situacija izmiče kontroli. Na kraju dolazi učitelj (majstor) i vraća sve u red.

Pjesma tematizira snagu znanja, ali i snagu opasnosti kad učenik nije dovoljno obrazovan i pokušava preuzeti kontrolu nad stvarima bez potpunog razumijevanja. Uloga učitelja ovdje je ključna jer simbolizira autoritet i mudrost potrebnu za kontrolu moći.

Izvadak iz pjesme:

„Ach, da kommt der Meister!

Herr, die Not ist groß!

Die ich rief, die Geister

Werd’ ich nun nicht los.“

Prevedeno:

„Ah, evo majstora!

Gospodaru, nevolja je velika!

Duhove koje sam prizvao,

sad ih se ne mogu riješiti.“

Goethe, kao jedan od najvažnijih njemačkih književnika, ovim djelom ukazuje na složenu dinamiku između učenika i učitelja, te važnost strpljenja i učenja prije nego što se krene u primjenu naučenog.

Neka nam ovaj dan bude podsjetnik na važnost učiteljskog poziva i motivacija da zajedno nastavimo pružati kvalitetno obrazovanje, puneći umove i srca učenika znanjem i ljubavlju prema učenju!

Sretan Dan učitelja!

Željka Šprljan Piskač

Radionica “Izazovi roditeljstva u suvremenom društvu”

Udruga Roditelji u akciji – RODA poziva vas na radionicu u formi dijaloga “Izazovi roditeljstva u suvremenom društvu” koja će se održati 3. listopada 2024. godine. Radionica je namijenjena stručnjacima iz područja odgoja i obrazovanja te ostalima koji rade s djecom, zaposlenima u institucijama koje pružaju usluge roditeljima, roditeljima koji žele aktivno sudjelovati u kreiranju boljih uvjeta za razvoj svoje djece i budućim roditeljima i mladima.