« Ožujak 2024 »

Ukupno: 1201367

"Zaljubljeni Zagreb" izvanučionična nastava 8.razreda

Prekrasnog sunčanog 29. listopada učenici osmih razreda u pratnji svojih razrednica, Noemi Ajduković, Gabrijele Dominović i Marine Renić, prošetali su Zagrebom. Na to ih je potaknuo školski kroskurikularni projekt „Moj Zagreb, kak imam te rad!“.

Umjesto za klasični obilazak s naglaskom na povijest našega glavnoga grada, odlučili smo se za obilazak zanimljivog naziva „Zaljubljeni Zagreb“. Vrlo zanimljiva i stručna vodičica provela nas je Trgom bana Josipa Jelačića, Tkalčićevom i Radićevom ulicom, Kamenitom ulicom, Trgom svetog Marka, Ćirilometodskom ulicom, Katarininim trgom, ulicom Dverce i Strossmayerovim šetalištem.

Putem nam je ispričala puno zanimljivih priča o prošlosti grada Zagreba, a najviše pažnje posvetila je poznatim ljubavnim parovima. Našle su se tu priče o grofici Sofiji Stockau i banu Josipu Jelačiću, Dori Krupićevoj i Pavlu Gregorijancu iz romana „Zlatarovo zlato“ Augusta Šenoe, glumici Ljerki Šram i liječniku i književniku Milivoju Dežmanu, Olgi Herak i Antunu Gustavu Matošu, Katarini i Petru Zrinskom i drugim znanim i neznanim Zagrepčankama i Zagrepčanima.

Bilo je vrlo zanimljivo slušati i o književnici Mariji Jurić Zagorki, prvoj hrvatskoj novinarki i velikoj borkinji za prava žena; najstarijoj zagrebačkoj ljekarni „K crnom orlu“, pokraj Kamenitih vrata, u kojoj je čak radio unuk poznatog talijanskog pjesnika Dantea Alighierija; kao i o Dolcu, trbuhu grada, najvećoj i najljepšoj gradskoj tržnici, vrlo važnoj za ljubavni život Zagrepčanki i Zagrepčana jer, kako kaže stara izreka, „ljubav ide kroz želudac“.

Šetnju Zagrebom završili smo na kraju Strossmayerovog šetališta, na mjestu s kojega puca pogled na Kaptol i prekrasnu zagrebačku katedralu, a na kojem su za ogradu pričvršćeni brojni lokoti, simboli ljubavnih priča. Zakmardijevim stubama spustili smo se natrag do Trga i zasluženo se okrijepili u prvom zagrebačkom McDonaldsu u Jurišićevoj ulici.

Proveli smo predivan jesenski petak u druženju s našim gradom i poželjeli da takvih dana bude još.

objavio: Ljiljana Benčec Miklečić   datum: 12. 11. 2021.