« Ožujak 2024 »

Ukupno: 1201370

Kad se male noge slože: kraj putovanja!

Danas, posljednjeg dana ovog nevjerojatnog putovanja, prešli smo 719 km, što je ukupno 6742! Pogledajmo što smo vidjeli:

S otprilike sredine španjolske obale Biskajskoga zaljeva putovali smo dalje na zapad, Putem Svetog Jakova (El camino de Santiago). ,,Tiago“ je španjolska inačica imena ,,Jakov“. Prije više stoljeća katolički hodočasnici iz Francuske, Italije, Njemačke – tjednima su hodali izloženi divljim životinjama, razbojnicima, gladi, žeđi, ali su htjeli stići do groba apostola Jakova u pokrajini Galiciji. U novije vrijeme taj je put ponovo uređen te puno turista pješači danima ili tjednima njegovim mirnim cestama u lijepim krajolicima.

Ovaj dio Španjolske zove se Asturija. Zbog kiše od Atlantskog oceana (Biskajskog zaljeva) vrlo je zelen. Napuštamo obalu da bismo vidjeli grad Oviedo. On je glavni grad (iz njega se upravlja) pokrajine Asturije. Ima jako lijep ugođaj u središtu – sa starim kućama i crkvama još iz 8. stoljeća. Prastare su i katedrala i jedna bazilika (San Julian de los Prados). Još nas 300 km dijeli od Santiaga koje prelazimo vraćajući se na obalu i putujući uz nju.

Stigli smo u Santiago! Cijelo njegovo središte UNESCO je proglasio Svjetskom baštinom. Izgleda genijalno! Ulazimo u vrlo veliku i raskošnu crkvu i ondje se povremeno ljulja ogromna kadionica s tamjanom – ljuljaju je četvorica ljudi!

Poslije Santiaga okrećemo se na jug. Prolazimo kroz grad Vigo (i iz njegove smo okolice imali pripravnicu, Juliu Moreno Bodelon). Španjolci ime ovoga grada izgovaraju ,,Bigo“. I ovdje puno kiše. Poslije Viga napuštamo Španjolsku i ulazimo u Portugal. Prolazimo kroz grad Braga i stižemo u Porto. Prema Portu, poslije oslobođenja od Arapa, cijela je ova država i nazvana. Prije toga prostor Portugala zvali su Luzitanija.

Porto je lijep grad, upravno sastavljan od dva grada, s obje strane kanjona rijeke Douro. Ima dinamičan reljef, pri čijem svladavanju pomaže električni bicikl. Hodamo njegovim ulicama i gledamo kuće s pločicama zvanima azulejo (azuležu). Kako je na ušću velike rijeke u more (ocean), tako u njemu ima puno slatkovodne i morske ribe za hranu.

Prelazimo rijeku Douro u Portu i nastavljamo na jug te stižemo u grad Aveiro. I ovaj grad ima lijep ugođaj, s mnoštvom pločica na fasadama. Smješten je na Atlantskom oceanu, kamo i mi odlazimo i tu završavamo ovo putovanje. Prešli smo 6742 km, vidjeli šest država o kojima smo mnogo saznali i stigli do nepregledne pučine Atlantskog oceana. Tisućama kilometara pred nama je obala drugoga kontinenta, a mi se opuštamo uz udare velikih atlantskih valova. Kad nismo pojedinačno stigli do Atlantika, zajedno jesmo!

Oviedo

Ogromna kadionica u katedrali u Santiago de Composteli

Porto: prizor dobivene bitke portugalske povijesti prikazan pločicama

Porto: posljednji kilometri rijeke Douro prije ušća u Atlantski ocean

Prešli smo 6742 km!

objavio: Marijan Biruš   datum: 25. 5. 2020.